Meteorológiai érdekességek, rekordok - 1. rész
A világ legcsapadékosabb helye
A világ egyik legesősebb helye az Indiai Meghalaya államban található Cherrapunji (Sohra) vidéke. Keress és nézz rá a maps.google honlapon. A feljegyzések szerint a legcsapadékosabb 12 hónapjuk (figyeljétek meg, hogy nem évet írtam, mert nem naptári évről van szó) 1860. augusztus 1 és 1861. július 31 között volt, amikor is 26 461 mm-t mértek. Vagyis, mivel akkoriban még angol gyarmat volt India, ezért miben is mérhették a leesett csapadékot?
természetesen hüvekujjban! Ahogy azt mindannyian tudjuk régebben az emberek a náluk lévő, nem elhagyható vagy mindennapos használatban lévő hétköznapi dolgokkal jelölték, mérték a mennyiségeket. Az angolszász országokban sok helyen nem használják a metrikus SI-t (vagyis System Internationale-t).
Mennyi is az az 1 inch? Valószínűleg az iskolai tananyag során ezt már nem tanultátok, de azt a sokszor feleslegesnek tűnő Négyjegyű Függvénytáblát elővéve, megtalálhatjátok a legsűrűbben használt angolszász mértékegységek átváltásait.
1 041,75 inchet mértek ebben az időszakban!
1 inch = 2,54 cm-nek felel meg
Ugyancsak sokszor használt, és az irodalomban sokszor nem átszámított mértékegységek például a láb, a csomó, a mérföld - ezek hosszmértékek. Vagy az űrmérték esetében a folyadék uncia, a pint, a gallon, a hordó (barrel - lsd például a tőzsdei kereskedések), vagy a tömeg mértékegységei, a font, az uncia, stb stb.
Akit érdekel a téma, a mértékegységekről, nagyon érdekes honlapot találhat a következő linken:
angolul:
Holnap folytatjuk a csapadékokat!
Üdv, ScienceGuruk