Magyar Üstfoldozók
Los Caldereros Húngaros
Egy kis néprajzos bejegyzés következik a mai napon. Mi is az a néprajz?
Már megszokhattátok kedves olvasóim, hogy bár kimondottan a természettudományok irányába próbáljuk ScienceGuruk Tehetségtámogató Programunkkal, és jelen blogunkkal az általános iskolás és középiskolás korosztály érdeklődését irányítani, néha-néha történelmi, vallástudományi, antropológiai részeket is olvashattok (egy természettudós nem lehet csak szakbarbár!!!). Amikor rákerestem a néprajz, mint tudományág meghatározására, sajnos arra kellett rájönnöm, hogy még e tudományág művelői sem egyeztek meg világszerte abban, hogy mit is értenek ez alatt. Az, hogy mi tartozik a néprajz kutatási területébe, ki és hogyan műveli, országonként eltérő lehet. Akit bővebben érdekel, itt olvashat róla. Én, most a magyar jelentéstartalom szerint fogom használni, vagyis egy adott népcsoport tagjairól fogok írni, mint kívülálló.
Szóval, kik is azok a magyar üstfoldozók? A rendelkezésünkre álló történelmi leírások nem határozzák meg tökéletesen az 1860-as években Baszkföld területére érkezett, magukat magyar üstfoldozókként azonosított népcsoport tagjait, ugyanakkor a fennmaradt képek, és szegényes adatok alapján feltételezhetjük, miszerint az Osztrák-Magyar Monarchia területéről származó kalderás oláhcigányok egy csoportjáról lehet szó. A kalderás oláhcigányok gyakorlatilag minden kontinensen. megtalálhatók, így Spanyolország területén is. Elnevezésük a foglalkozásukból származik, kheldera = üst. A caldera spanyolul is tálat, üstöt jelent, ugyanakkor esetleg a kaldera szót földrajzból is ismerősnek találhatjátok, hiszen ott a már nem működő vulkánok kráterét, esetleg a kráterben található tavat is jelentheti. Íme egy példa rá.
forrás: http://www.fundacoatepeque.com/lago-de-coatepeque/
Ez a Coatepeque Caldera tó Salvadorban. Én már fel is vettem a bakancslistámra!
Visszatérve az üstfoldozókra, San Sebastian városában a farsangi felvonulások egyik megnyitó napi elemeként, a Los Caldereros Húngaros / Magyar Üstfoldozók vidám és hangos felvonulása van. Idén ez a nap február 4-re esett, akkor este kezdődtek a táncok, a csörömpölések, az éneklések, a Királynő és az Udvarhölgyeinek a felvonulása ("kissé bajuszos" úriemberek játsszák a Királynő szerepét :-) )
Az alábbi képek és videók ezt a hangulatot hivatottak feleleveníteni:
forrás: saját felvétel
forrás: saját felvétel
A gyönyörű képeket a Festak.com honlapnak köszönhetően használhatjuk ellenszolgáltatás nélkül, oktatási célokkal. A folyamat a következő volt: megtaláltam ezeket a képeket, ugyanis nekem este nem nagyon sikerültek a személyekről sem a közeli, sem pedig a vakus képek. Amikor megtaláltam, írtam egy email-t, amiben leírtam a kis csapatunk és a blogunk céljait, többek között, hogy kiművelt, világlátott emberkéket neveljünk, és engedélyt kértem a fényképeik ilyetén célú felhasználására. A cég azonnal, és pozitívan válaszolt a kérésemre! Vagyis a következő csodaszép képek tőlük származnak, a honlapjukon festak.com még több képet is nézegethettek, erről, és más baszkföldi ünnepekről is.
forrás: festak.com
forrás: festak.com
forrás: festak.com
A fellépők, a karneválozók, mind-mind egyszerű városi lakosok, akik egy egész éven át készülnek erre a napra, amikor is felvonulnak a különböző csoportok, a saját készítésű jelmezeikben. Nagyon igyekeznek hűek lenni, sokan még magyar kitűzőt is feltesznek, magyar színeket használnak, vagy amikor Magyarországra kirándulnak, vesznek vállkendőket. Sajnos nem mindig a megfelelőt választják ki, így történik meg, hogy orosz/ukrán népművészeti mintákkal vannak tele a vállkendőik :-).
Nézzünk egy-két jól sikerültet:
forrás: festak.com
forrás: festak.com
Ugyanakkor vannak TÉRBEN és IDŐBEN eltévedt báránykák is :-).
forrás: festak.com
A lényeg viszont, mint minden egyéb télűző vidámságon, maga a KARNEVÁL, a MULATSÁG és hogy MINDENKI jól érezze magát!!
Üdv,
ScienceGuruk