2017. már 12.

Csoda(?)kaktusz

írta: fizikusmanó
Csoda(?)kaktusz

Szkeptikus vagyok

A mai "hihetetlen - verseny" lehetséges győztese a következő képeken látható kaktusz.

forrás: saját fényképek

A héten egy ismert barkácsáruház (fedje jótékony homály a nevét...) növény osztályán nézelődve vettem észre ezt a CSODÁLATOS jelenséget. Azért írom, hogy csodálatos, hiszen, amit a virágcserépbe szúrt ismertetőn olvashatunk (spanyol szakosok előnyben!), miszerint: "Ez a kaktuszfajta kiszűri (=eltávolítja, megsemmisíti) a tévé, a számítógép és egyéb elektromos készülékek által gerjesztett elektromágneses hullámokat. Helyezzünk el több ilyen növényt azokra a helyekre, ahol általában tartózkodunk." - csodaszámba megy.

Szóval, a leírtak azt sugallják, hogy egy kaktusszal felszerelkezve védve vagyunk mindenféle elektromágneses sugárzástól. Ismerőseim is elmondták, hogy több feng shui-val foglalkozó könyv és honlap is ajánlja ugyanezt a perui oszlopkaktuszt, sőt valamely svájci kutatóintézet tanulmányára is hivatkoznak, akik New Yorkban végeztek kísérletet a számítógép előtt munkát végző kollégákon, akiknek állítólag csökkent a kaktusz hatására a fejfájásuk. Sajnos a hivatkozott tanulmány elérhetőségét semmilyen formában nem jelölték meg. Vajon miért nem? (Én kipróbáltam a kaktuszt fejfájásra, de nekem a gyerekeim csecsemőkori képi segítettek a gép mellé kitéve! :-) hahahaha!)

Komolyabbra fordítva a szót, nézzünk egy kicsit a háttérbe. Az elektromágneses sugárzásokról már írtam egyszer, amit elolvashattok itt: elekromágneses sugárzások.

Az elektromágneses sugárzások teljes spektruma két nagy csoportra osztható, az ionizáló és a nem ionizáló sugárzásokra. A virág forgalmazója, a szélesebb körben ismertebb és többeknek ijesztőbb, az ionizáló sugárzás jelenlétére felhívó táblát helyezte el a termékén, 

miközben a tábla felett található leírásban csak és kizárólag a nemionizáló sugárzásokról beszél, mint a tévé, a számítógép és az egyéb elektromos készülékek által keltettekről, amiket a következő, kissé kevésbé ismert táblával jelzünk:

nemionizalo_sugarzas.jpg

 

Most akkor, visszatérve a kaktuszunkra, napokig kerestem tudományos szintű kutatásokat ezzel a növénnyel és az elektromágneses nem ionizáló sugárzások rájuk való hatásával kapcsolatosan. Eddig semmi, ami megerősítené a kaktusz előnyeit. Vegyük hát az ismert tényeket:

A számítógépek képernyőjének elektromágneses tere 15-60 kHz közötti. A felhasználó, vagyis a monitor előtt ülő személy, most például én, vagy te, eközben 10 V/m és 0,2 μT értékű elektromágneses térben ül. AInternational Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) tanulmányai és egészségügyi határértékei ajánlásai szerint az 50 kHz-es frekvenciájú elektromágneses tér és állandó tartózkodás (=24 órás) esetén a lakossági határérték 5 kV/m és 100 μT 5 kV/m > 10 V/m és 100 μT >0,2-03 μT, ugye? Szóval, a számítógépeink képernyőinknek az elektromágneses tere, a felhasználó helyén nagyon nem haladják meg a lakossági egészségügyi határértékeket. Ha más frekvenciákra is kíváncsiak vagytok, a fenti linken minden frekvenciatartományhoz tartoznak adatok, kutatási hivatkozások, workshopok. 

Az élő szervezetekben, biológiai anyagokban az elnyelt sugárzás mennyisége frekvenciafüggő. Sejtszinten például a sejtmembránon a 100 kHz alatti frekvenciák nem hatolnak át, a sejtmembrán azokat leárnyékolja. Így a kaktuszhívőknek kijelenthetjük, hogy a kaktusz is, mint minden anyag, az anyagának a dielektromos permittivitásának és a mágneses permeabilitásának függvényében bizonyos mértékben elnyeli az elektromágneses hullámokat, csakúgy, mint más anyagok is! De! Nem szippantja ki a térből az elektromágneses hullámokat, nem szívja magába őket! Ezért ha már nagyon szeretnének kaktuszt használni, hát azt tegyék a képernyő és maguk közé, és minél nagyobb felületet takarjanak ki vele. Közben hogy nézzék a képernyőt? Ezt nem tudhatom! De ajánlhatok bármilyen más módszert is, mint például a marhahús szeletekkel borított képernyőt, valószínűleg hasonló hatásfokot érhetünk el. Nem végeztem el kísérleteket és nem tudok svájci kutatóintézetekről sem, amelyek elvégezték volna helyettem ezt az érdekes feltételezést! 

Beszéljünk egy kicsit a sokak által félt, ismert konyhai eszközről, a mikrohullámú sütőről például: a mikrohullámok, szintén nem-ionizáló elektromágneses hullámok, és ezek általában 2,45 GHz frekvenciájúak. Ennek az elektromágneses hullámnak hatására jön létre a melegedés. DE! Nem minden anyag melegszik egyformán. Először is csak azok az anyagok fognak melegedni, amelyek molekulái polárosak, és egymással kapcsolatban vannak. Hurrá KÉMIA! Mik azok a poláris molekulák? Egy, kattintásra induló nagyon jó kis szimuláció többek mellett ezen a címen található.

A molekulapolaritás jelzi, hogy a molekulán belül milyen az elektroneloszlás. Hogyha szimmetrikus, akkor a molekula nem poláris, ilyen például a szén-dioxid, ahol a szénhez két oxigén atom kapcsolódik szimmetrikusan, vagyis az elektronnegativitásuk vektorai "kioldják" egymást. A víz pedig egy nagyon jó példa a poláris molekulára, hiszen az oxigén atom elektronnegativitása nagyobb, mint a hidrogén atomoké, így azok nem szimmetrikusan csatlakoznak egymáshoz, és mivel nem 180 fokban vannak eltolva, így nem ütik ki egymás vektorait. Hogy egy kicsit szemléletesebbé tegyük, csatolok egy képet a vízmolekuláról, amit a fenti animációban is jól láthattunk:

Többeknek eszébe juthat az, hogy a vízgőzmolekulák vagy a jég, miért melegszik másképpen, mint a sima víz a mikróban? Talán mert más a halmazállapotuk? Nos, csak részben. Az elektromágneses hullám hatására rezgésbe jött molekulák, amelyek ÖNÁLLÓAK, mint a vízgőznél, a mikrohullámot ideiglenesen tartják fel csak, és a vízmolekulák nem változnak meg tartósan energetikailag. Ugyanakkor a vízről szólva azt láthatjuk, hogy a molekulák egymással szoros kapcsolatban vannak, egymáshoz ütközve energiát adnak át egymásnak. Ha még emlékeztek a kinetikus, vagyis mozgási energiára, ott az energia a sebesség négyzetével arányos, vagyis ahogy nő a molekulák sebessége, melegszik a víz. De miért van az, hogy a jég felolvasztására külön funkciója van a mikrónknak? A jégnél is a molekulát hozzuk rezgésbe, de ott egy egész kristályról beszélünk, amit meg kell mozgatnunk! Ezért ott a rezgések vagy összeadódnak, vagy csillapodnak. Rossz a hatásfokunk! Ezért olvasztáskor szakaszosan működik a mikrónk, valahogy úgy, hogy rezgésbe hozzuk, majd hagyjuk egy kicsit magától rezegni, kissé változik a belső energiája, vagyis melegszik, majd újból megrezegtetjük, és így tovább. Rángatjuk a cica bajuszát, amíg az oda nem kap a kezünkhöz, jelen esetben pedig amíg már felbomlik a kristályrács, és sima vízként melegszik tovább. 

A tudtommal Magyarországon még nem vetített krimi sorozatban, aminek a címe: Einstein, az egyik részben mikrohullámú sütővel öltek meg valakit. A mikrohullámú sütő ajtajának az üvegét sima üvegre cserélték,így az elektromágneses sugarak akadály nélkül áthatolnak a sima üveg ajtón, és az ajtó előtt ülő férfit megölik. Felforrt a szemüregben található csarnokvíz, és az agya főtt tojásként készült el. Azt sajnos nem hallottam, hogy elmondták volna, hogy miért nem állt fel és ment el a mikró elől az áldozat, és hogy az ajtón kívül még mit változtatott esetleg a gyilkos a mikrón. Sajnos belealudtam a filmbe :-). A sorozat főszereplője Einstein balkézről származó ükunokája, aki a németországi Bochum egyetemén tanít Neuroscience-t, vagyis Idegtudományokat és Fizikát, és persze ő jön rá, hogy ez történt. Ha valaki látta ezt a részt, és tudja a választ, hogy miért nem mozdult el az áldozat a mikró elől, írjátok meg nekem.

Most akkor jó vagy rossz dolog a mikrohullámú sütő? Fegyver vagy konyhaeszköz? Ugyanezt kérdezhetjük a mindennapi életünkben rengeteg tárggyal, technológiával kapcsolatosan, és erre szerintem csak egy válasz adható felelősségteljesen:

ATTÓL FÜGG, KINEK A KEZÉBEN TALÁLHATÓ AZ ADOTT ESZKÖZ VAGY TECHNOLÓGIA!

Sajnos, ha rákerestek az elektromágneses fegyverekre a neten, bizony nagyon sok információt szerezhettek, és megérthetitek mit akartam ezzel a mondattal jelezni. Az emberiség MINDENT felhasznál fegyverként is! Elméletileg tömegoszlatásra használják például az USA-ban, de csak egy kissé kell belegondolnunk, s máris beláthatjuk, hogy rossz kezekben bizony kínzásokra és komolyabbakra is használható ez a technika is.

Összefoglalva a fentieket: ha szépre vágytok, nyugodtan tegyétek ki a kaktuszokat a számítógép mellé, de csak a lelketeket véditek vele. Vagy egy nagy plüssmacit is kitehettek a monitor mellé! Kinek-kinek az ízlése szerint.

Ugyanakkor, ha majd az egyik következő bejegyzésben az ionizáló sugárzásról és annak biológiai hatásáról lesz szó, akkor bizony sok élettani hatással is találkozhatunk. A sugárbiológia az ionizáló sugárzás élő szervezetre gyakorolt hatásait tanulmányozza. Ha ti is a sugárterápia, a radiológia, a nukleáris medicina vagy a sugárvédelem területén szeretnétek majd dolgozni, szükségetek lehet mindezekre a sugárbiológiai ismeretekre. Először persze a fizikai vonatkozásokat kell megérteni,, majd azt is meg kell értenünk, hogy az ionizáló sugárzás miért károsítja az élő szervezetet. A szokásos módon, ezekre az ismeretekre azért van szükségünk többek között, hogy ennek ismeretében ezeket a hatásokat könnyebben ki tudjuk védeni. De ha már ezek a károsodások bekövetkezte, esetleg a sugárbiológiai ismeretekkel felszerelkezve mindezeket módosítani, vagy kezelni is tudjuk.

Ha valakit érdekel az EU aktuális véleménye az elektromágneses sugárzásról, itt megtalálja.

 

Üdv,

ScienceGuruk

Szólj hozzá

oktatás biológia mikrohullám mágnes fizika kémia érdekességek elektromágneses sugárzás boronkay biofizika mikrohullámú sütő nem ionizáló sugárzás